Genel,

Otopark Cezası Sorgulama

Günlük yaşamın koşuşturmasında zamanında toplantılara, buluşmalara yada acil bir şey olduğunda bir yerden bir yere giderken işimizi kolaylaştırmada hususi araçlarımızın göz ardı edilemeyecek seviyede katkısı vardır. Yalnız bu koşuşturma içinde dalgınlığımızın sonucu birazcık masraflı olabiliyor. Araç park etmenin yasak olduğu bölgelere kimi süre dalgınlık kimi süre ise acil bir işi yetiştirmeye çalışırken aracımızı park edip gidebiliyoruz. Döndüğümüzde ya aracımızı yerinde bulamayız ya da trafik polisleri tarafınca sileceklerinize iliştirilmiş bir not ile karşılaşırız. Aracınızı yerinde bulamazsanız ilk yapmanız ihtiyaç duyulan otopark cezası sorgulama yapmak olacaktır.

Peki, yanlış yere park etmenin cezası ne kadar? Park cezalarına yüzde kaç zam yapılmış oldu? Park cezası indirimi var mı? Bu indirimden iyi mi yararlanılır? Aracınız çekildiyse çekici ve günlük park tutarı ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına birlikte bakalım.

Park İhlalinin Cezası Ne Kadar?

Her geçen gün artan hususi araç sayısı bununla birlikte trafik kuralları ihlalini getirmiş olduğu şeklinde kötü sonuçlar doğuran kazalara da niçin olmaktadır. Bundan dolayı cezalar her yıl bundan önceki yıldan daha caydırıcı olsun diye sürekli bir artış göstermektedir.

1 Ocak 2019 yılı itibariyle birçok alanda düzenlemeler yapıldığı şeklinde trafik alanında da düzenlemeler yapılmış oldu. Bu düzenlemelerin başlangıcında gelen ise ceza bedellerindeki fiyat artışı oldu. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl Maliye Bakanlığı tarafınca meydana getirilen zam oranı % 23.73’dir. Bu da trafikte yasak noktalara, yaya yoluna, motorlu taşıtların seyir haline sorun teşkil eden bölgelere, engelli vatandaşların hakkı olan yere park etme şeklinde park ihlali cezaları 2018 senesinde 108 TL iken 2019 senesinde bakanlar kurulu sonucu ile zam yapılmamış ve aynı şekilde 108 TL uygulanmaya devam edecektir.

Park Cezası İndirimi Var Mı?

Elbet her şeyde olduğu şeklinde bu şeklinde para cezalarında da bir nevi iyi hal indiriminden yararlanabilirsiniz. Ceza tebligatı elinize ulaşmış olduğu günden itibaren 15 gün içinde ceza borcunuzun ödemesini gerçekleştirdiğiniz takdirde ceza bedelinize %25 indirim uygulanır. Bu sayede ödemeniz gereksinim duyulan ücret 108 TL iken indirimli olarak 81 TL civarında olur. Bu indirim yalnızca elinize ulaşan tebligattaki ceza bedeli için geçerlidir. Trafik Vakfına ödenecek araç çekme tutarı yada aracınızın çekilmiş olduğu parkın tutarında herhangi bir indirim söz mevzusu değildir.

Araç Çekici Tutarı Ne Kadar?

Araçların Çekilmiş olduğu Günlük Park Tutarı Ne Kadar?

Park cezalarında bir diğeri ödeyeceğiniz ceza bedeli ise eğer aracınız çekici tarafınca çekildiyse Trafik Vakfına ödenmesi gereksinim duyulan çekme ücretidir. Yakın mesafe (minimum) çekme tutarı 2019 yılı ceza bedellerine nazaran 90 TL’dir. Naturel olarak ki ödemeniz gereksinim duyulan ceza bedeli yalnızca çekici tutarı değil bir de aracınızın çekilmiş olduğu parka ödenmesi gereksinim duyulan park etme tutarı vardır. Maliye Bakanlığınca belirlenen park fiyatı ise günlük 12 TL’dir. Aracınızın parkta kalmış olduğu gün kadar ödeme yapmanız gerekir. Aracınızı parka girdikten 2 dakika sonrasında almak isteseniz bile günlük 12 TL park etme ücretini ödemek zorundasınız.

Engelli Yerine Park Etmenin Cezası Var Mı?

Engelli vatandaşlarımızı zor durumda bırakan bir durum için de elbet caydırıcı bir para cezası yaptırımı uygulanmıştır. Diğeri park cezalarından daha oldukça olan engelli yerine aracını park etmenin cezası bu yıl 216 TL olarak belirlenmiştir. Engelli yerine park ettiğiniz aracınızı bulamıyorsanız EGM sitesine giriş yaparak park cezası sorgulama sistemi üstünden vasıta plakanız ile beraber sorgulama yapabilirsiniz. Aracınızın nereye kaldırıldığından tutunda ne kadarlık bir ceza ile karşılaşacağınıza dair tüm bilgiler bu sorguda karşınıza gelecektir.